زمین بازی در فروشگاه تفریحی پنج گربه مکان محبوبی برای عکاسی‌ها است.

معماری صورتی

7 نمونه برجسته از معماری صورتی در سراسر جهان

این ساختمان‌های رزی رنگ بطور کامل با فیلم باربی گرتا گرویگ هماهنگ هستند.

با انتشار فیلم باربی به کارگردانی گرتا گرویگ، می‌توان به این نتیجه رسید که صورتی رنگ سال 2023 است. اما قبل از این فیلم هالیوودی نیز، تعداد زیادی از ساختمان‌ها از این رنگ جذاب بهره می بردند. از قصر هندی تا یک کافه کوچک مورد علاقه هنرمندانه در فرانسه، معماری صورتی در سراسر جهان گسترش یافته است. به مناسبت انتشار این فیلم بسیار مورد انتظار، مجله AD به یک سفر به برخی از برجسته‌ترین ساختمان‌های صورتی در سراسر جهان می‌پردازد – در نهایت، خانه رویایی تنها ملکی نیست که از این رنگ صورتی استفاده می‌کند.

هوا محل (جیپور، هند)

هوا محل جیپور یا قصر بادها
Jaipur's Hawa Mahal, or the Palace of the Winds, sits on the edge of the City Palace complex. Photo: TravelCouples / Getty Images.

این قصر سنگی قرمز و صورتی در لبه مجموعه قصر شهری در جیپور، هند، در سال 1799 ساخته شده است. این ساختمان که به عنوان یک کندوی عسل طراحی شده است، دارای یک نمای شرقی پنج طبقه است که توسط معمار لعل چند اوستاد طراحی شده و به ارتفاعی حدود 50 فوت می‌رسد. نمای بافته شده‌اش شامل پنل‌های تزئینی، طلاکاری، ستون‌های شیاردار و طرح‌های گلی است که آن را یکی از بزرگترین آثار معماری راجپوتی می‌سازد. 953 پنجره‌ی نمایشگر در این قصر – که به نام قصر بادها هم شناخته می‌شود – به زنان دورهازاده جیپور اجازه می‌داد تا زندگی پرانرژی در خیابان‌های اطراف را تماشا کنند، در حالی که خود نامرئی می‌مانند.

لا مورایا روخا (کالپ، اسپانیا)

لا مورالا روخا یک نقطه صورتی رنگ در جنوب آفتابی اسپانیا است.
La Muralla Roja is a pop of pink in sunny southern Spain. Photo: Erichology/Creative Commons

مورالا روخا به عنوان یک قلعه معاصر طراحی شده است و یکی از شاهکارهای معمار کاتالانی ریکاردو بوفیل است. این ساختمان در سال 1973 ساخته شده و دارای 50 واحد مسکونی است. با وجود اینکه روی صخره‌های ساحلی کالپ در استان آلیکانته اسپانیا قرار گرفته است، این ساختمان منظره‌ای از کوهستان ال پنیون ده کژ ارتفاع 1,073 فوت را به خود دارد. این متاهل رنگ‌آمیزی معاصر که تحت تأثیر معماری عربی و مدیترانه‌ای قرار دارد، از طرح و هندسه گرافیکی پر است و با رنگ صورتی جسورانه با آبی‌های دریای مدیترانه و آسمان‌های پراکنده اغلب آبی جنوب اسپانیا تضاد دارد.

لا میزون رز (پاریس، فرانسه)

از نقاشان امپرسیونیست تا امیلی از سریال امیلی در پاریس، این ساختمان صورتی بسیاری از بازدیدکنندگان مونمارتر را شاد کرده است. تصویر: الکساندر اسپاتاری/گتی ایمیجز.
From Impressionist painters to Emily of Emily in Paris, this pink building has delighted many visitors to Montmartre. Photo: Alexander Spatari/Getty Images

میزون رز، در گوشه خیابان رو دو سول و رو دو لابره در پاریس، در سال 1850 توسط نقاش اسپانیایی رامون پیشوت خریداری شد. رامون پیشوت دوست پیکاسو و مربی دالی بود. بعدها، در سال 1948، رستوراتور بیاتریس میولانو ملک را خریداری کرد و نوه او هنوز هم این مکان را در اختیار دارد.

این خانه کوچک در دهه 1950 پناهگاهی برای هنرمندان بود و در قلب مونمارتر یک رستوران به سبک فرانسوی معمولی بود. این مکان دیدنی با ظاهری دلنشین، موریس اوتریو از آن به عنوان موضوعی برای تعدادی از نقاشی‌های خود استفاده کرد و از آن زمان به بعد بازدیدکنندگانی از سراسر دنیا جذب کرده است، از جمله امیلی، بازیگر نقش اصلی سریال “امیلی در پاریس”، که در اینجا با دوستش میندی ناهار می‌خورد.

فروشگاه تفریحی پنج گربه (بیجینگ، چین)

زمین بازی در فروشگاه تفریحی پنج گربه مکان محبوبی برای عکاسی‌ها است.
The playground at the Five Cats Recreation Mall is a popular location for photoshoots. Photo: Hou Yu/China News Service/Getty Images

حیاط داخلی فروشگاه تفریحی پنج گربه که هشت طبقه ارتفاع دارد، در منطقه چائویانگ در بیجینگ به رنگ صورتی جذاب و پر رنگ نقاشی شده است. زمین بازی آن به طور متناوب به عنوان مکانی برای عکاسی استفاده می‌شود و مجتمع خرید و فروشی که بخشی از آن است، بیش از 12 اکر (48562.3 متر مربع) زمین را شامل می‌شود. این مجموعه فروشگاهی که فراگیر و تعاملی است، احساس می‌شود که از دنیای باربی به دنیای واقعی منتقل شده است.

بانک تجارت همکاران (لوبلیانا، اسلوونی)

رنگ‌ها و طراحی‌های وینی در بانک تجارت همکاران لیوبلیانا اسلوونی به یکدیگر می‌پیوندند.
Slovenian colors and Viennese ornamentation meet at Ljubliana's Cooperative Business Bank. Photo: Education Images/Universal Images Group/Getty Images.

یکی از برترین نمونه‌های معماری آرت نووو در پایتخت اسلوونی، پالت رنگی ساختمان بانک تجارت همکاران از معماری سنتی این کشور الهام گرفته شده است، در حالی که جزئیات تزئینی آن تأثیرات وین را بازتاب می‌دهد. این ساختمان که در سال 1921 توسط معمار ایوان وورنیک طراحی شده و توسط همسرش، هنرمند هلنا وورنیک، نقاشی شده است، در تمامی پنج طبقهٔ نمای ساختمان به طور فراوان تزئین شده است.

کلیسای پاریش Ro Koi، استان کونتوم، ویتنام

کلیسای پاریش Ro Koi ویتنام یک ساختمان جذاب با رنگ‌های شربتی است.
Vietnam's Ro Koi Parish Church is an eye-catching building in a sherbet colors. Photo: Andy Soloman/UCG /Universal Images Group/Getty Images

کلیسای پاریش Ro Koi به تازگی به این لیست اضافه شده است و در سال 2022 به طور رسمی افتتاح شده است. این کلیسا در منطقه Sa Thay کشور واقع شده و عناصر سنتی و معاصر را ترکیب می‌کند. با رنگ صورتی و زرد تازه رنگ آمیزی شده، این کلیسای کاتولیک غیرمعمول عناصری از یک ساختمان صورتی دیگر در ویتنام، کلیسای قلب مقدس از سال 1876 در شهر هوشی‌مینه، را تکرار می‌کند.

موزه ماتیس، نیس، فرانسه

یک ویلا از قرن 17 میزبان مجموعه‌ای از آثار یک هنرمند بینش‌باور قرن 20 است.
A 17th-century villa houses the collection of a visionary 20th-century artist. Photo: Eye Ubiquitous/Universal Images Group/Getty Images

این موزه که در سال 1963 افتتاح شد و در یک ساختمان از قرن 17 قرار دارد، نمایی با رنگ خاکی فسفری دارد و به هنرمند فرانسوی هانری ماتیس اختصاص دارد. این موزه در باغ جاردن دی ارن دو سیمیه واقع شده است و اثرات وی از آغاز هنری تا آخرین اعمالش را به هم می‌آورد و به همین دلیل یکی از مهمترین مجموعه‌های تمرکز شده بر هنرمند فرانسوی مشهور در جهان است. مجسمه‌ها، نقاشی‌ها، نقش‌ها، اسناد شخصی و نقاشی‌ها همگی در ویلا نگهداری می‌شوند. از سال 1987 تا 1993، معمار ژان-فرانسوا بودن ساختمان بخشی جدید را اضافه کرد و مساحت کل موزه به بیش از 30,000 فوت مربع ( 2787 متر مربع) افزایش یافت.

منابع

این مقاله به صورت اختصاصی توسط هزاره ترجمه شده است.

hadmin

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *